Aktuality ze školní jídelny

15.12.2017   Nová receptura – Kuřecí stehno „Montevideo“, těstoviny

Kuřecí stehno bylo upečeno na zelenině – mrkev, pórek, paprika.

 

12.12.2017    Nové dokumenty

Na webu ŠJ byly uloženy nové dokumenty s platností od 1.1.2018.

 

7.12.2017    Nová receptura – Čínské kuře, rýže dušená, přízdoba

Před pečením se kuře potře směsí z mletých paprik („ajvar“), sójové omáčky a zázvoru.

 

6.12.2017    Nová receptura – Polévka z hlívy ústřičné (á la dršťková)

Hlíva ústřičná je jedlá houba s všestranným použitím jak do hotových jídel, tak k nakládání do octa nebo sušení. Je to vynikající surovina pro polévky a omáčky, dobře chutná i konzervovaná.

Konzumace hlívy díky obsahu polysacharidickému beta 1,3 d-glukanu příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje odolnost proti infekcím, zvyšuje i tvorbu červených krvinek mimo kostní dřeň. Má i účinky proti zánětlivým onemocněním, virovým, bakteriálním a plísňovým chorobám.

 

Dne 22.12.2017 (pátek) budeme vařit pouze oběd č. 1.

 

24.11.2017     Výběr čerpání neoprávněné stravy

od 1. 1. 2018 bude naše školní jídelna vybírat čerpání neoprávněné stravy. Inkasní záloha stravného na následující měsíc bude tedy navýšena o úhradu neoprávněného čerpání stravy za předcházející měsíc. Konkrétně (poprvé): 15. února bude inkasní záloha stravného na březen navýšena o případnou úhradu neoprávněné stravy za leden.

K čerpání neoprávněné stravy dochází v případě, že žák není z jakéhokoli důvodu přítomen ve školní budově, tudíž nemá nárok na dotovanou stravu. První den neplánované nepřítomnosti je výjimka, o neoprávněné čerpání se nejedná. Informaci o konkrétním čerpání neoprávněné stravy obdrží strávník od vedení své školy. Doplatek za jeden neoprávněně čerpaný oběd je 39 Kč viz. tabulka níže.

Jestliže je strávník přítomen ve škole a oběd si nevyzvedne, o neoprávněnou stravu se nejedná.

Doporučujeme navýšit inkasní limit na minimálně 1 000 Kč a důrazně dbát na včasné odhlašování obědů. Obědy musí být odhlášeny stravný den předem do 13:00 v aplikaci iStravné.

Právní norma: § 122 odst. 2 zák. č. 561/2004 Sb., § 4 odst. 4 a 9 vyhl. č. 107/2005 Sb.

strávník 11-14 let strávník 15 a více let
potraviny 28 Kč 31 Kč
režijní náklady 39 Kč 39 Kč
plná cena 67 Kč 70 Kč

 

6.11.2017      Změna ceny obědů

od 1. 1. 2018 dojde u žáků ke zvýšení ceny obědů o 1,-Kč. Cena jednoho obědu bude 31,-Kč pro kategorii 15 a více let a 28,-Kč pro kategorii 11-14 let.

Je nutno zkontrolovat výši inkasního limitu, který máte nastaven. Maximum stravných dnů je 23. Inkasovaná částka může tedy činit až 713,-Kč. Inkasovat na leden budeme 15. prosince.

 

Hromadná odhláška WG 25.10.2017

Dne 25.10.2017 je na základě informace vedení školy všem strávníků Wichterlova gymnázia hromadně odhlášen oběd. V tento den pro výdejnu WG nevaříme.

 

Nová receptura

V říjnu jsme vyzkoušeli novou bezmasou recepturu – Zapečenou brokolici s rajčaty a sýrem. Jako příloha byly podávány brambory, součástí byla přízdoba.

 

 

Výzva „Solme s rozumem“ – výzva Hlavního hygienika ČR

Současný příjem soli v České republice trojnásobně převyšuje doporučený optimální denní příjem. Každý Čech sní za rok šest kilogramů soli. Na den tak v průměru připadá 16,5 gramů. Sůl nadměrně konzumují také děti, a proto hlavní hygienik ČR iniciuje výzvu k nastartování a následnému rozvoji aktivit na podporu zdraví a prevenci nemocí v oblasti snížení konzumace soli.

Nadbytek soli je jedním ze zásadních faktorů pro vznik a rozvoj vysokého krevního tlaku a souvisejících zdravotních komplikací, jakými jsou náhlé mozkové příhody, srdeční infarkty či osteoporóza. Konkrétní příklady z ostatních zemí EU ukazují, že při spolupráci napříč celou společností je možné příjem soli v populaci postupně snižovat.

Vzhledem k tomu, že současný příjem soli v České republice trojnásobně převyšuje doporučený optimální denní příjem a sůl nadměrně konzumují také děti, obracím se s výzvou k nastartování a následnému rozvoji soustavných aktivit na podporu zdraví a prevenci nemocí v oblasti snížení konzumace soli.

K této výzvě se připojila i naše školní jídelna.